Blog SlowMade

Blog SlowMade
Za chwilę opuścisz blog i zostaniesz przekierowany na stronę slowmade.pl, na której możesz kupić unikalne rzeczy handmade.
Przejdź do marketu

Gdzie szukać fontów (czcionek)?

kartka-swiateczna
  Porady   

Ręcznie robione kartki i zaproszenia stanowią kuszącą alternatywę dla masowej produkcji spotykanej w supermarketach. Najczęściej można je odpowiednio spersonalizować, a nawet poprosić o wykonanie projektu na specjalne zamówienie według naszego zarysu. Jednak błędem, który spotyka się u początkujących rękodzielników jest niezwracanie uwagi na jeden bardzo ważny detal – czy wybrany krój czcionki zawiera polskie znaki?

I w ten sposób, przez chwilę nieuwagi, nawet najpiękniejsza kartka, straci swój blask. A efekt pracy może wyglądać jak w zdjęciu powyżej. Być może na pierwszy rzut dla niewprawionego oka wszystko będzie w porządku. Jednak im dłużej będzie się on przyglądać, tym coraz bardziej będzie do niego trafiać, że z tą pracą jest coś nie tak. Na pewno nie chcesz by tak zaczęła się Twoja przygoda z rękodziełem, a już na pewno nie chcesz zrazić pierwszych klientów do swoich prac. Pamiętaj, że jak w każdej branży, nie ma nic lepszego niż poczta pantoflowa. Czasem wystarczy jeden zadowolony klient, by zyskać kilku kolejnych. Tym bardziej działa to w drugą stronę, więc… przed przystąpieniem do tworzenia zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Równie często początkujący zapominają, że fonty nie ograniczają się tylko do tych zainstalowanych w systemie Windows czy znajdujących się w pakiecie Microsoft Office. Istnieje wiele miejsc, w których można legalnie ściągnąć bądź kupić czcionki, które będą pasować do projektu. A może nawet uczynią go wyjątkowym.

Gdzie szukać fontów (czcionek)?

Jak z każdym innym dziełem czy dobrem cyfrowym jest tak, że podlega prawom autorskim. Font też. Nie można sobie wziąć dowolnego i wykorzystać w projekcie. Pół biedy, gdy projekt wykonujesz na użytek prywatny i nie sprzedajesz go kolejnym osobom (choć i w takim przypadku trzeba uważać). Gdy jednak chcesz profesjonalnie zajmować się rękodziełem, musisz uważnie sprawdzać licencje, jakim podlegają czcionki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w jednym z kolejnych wpisów. W tym skupimy się na miejscach, w których można znaleźć fonty, zarówno te darmowe jak i płatne. Na podanych stronach zawsze widnieje informacja o udzielanej przez twórcę licencji. Jeśli jednak nie masz pewności, wyślij zapytanie bezpośrednio do projektanta – on na pewno rozwieje Twoje wątpliwości, bądź tej zajrzyj w pliki dołączone do instalowanego fontu.

1. Dafont.com 

Jest to jedna z pierwszych stron, na których łatwo wyszukać darmowe fonty. Ma czytelny i prosty podział na kategorie, dzięki czemu bez problemu można znaleźć font, który będzie pasować do projektu. Na stronie znajdują się fonty zarówno płatne jak i darmowe – wystarczy tylko zaznaczyć odpowiednie opcje w wyszukiwarce. Najbezpieczniejszą opcją jest „100% Free” – jeśli ją zaznaczysz masz pewność, że font możesz wykorzystać także w komercyjnym projekcie.

Font czcionka dafont

 

2. FontSquirrel.com 

Na stronie znajdziesz zbiór tylko darmowych fontów, które można wykorzystać w projektach komercyjnych. Istnieje możliwość wybrania fontu względem używanego języka, także polskiego, co automatycznie wyeliminuje problem ukazany na zdjęciu głównym wpisu. Jeśli nie interesują Cię inne czcionki niż darmowe, ta strona jest dla Ciebie idealna.

Font czcionka squirrel

 

3. FreeTypography

Warto śledzić stronę, by być na bieżąco z nowymi, ciekawymi czcionkami, które za darmo wykorzystasz w swoim projekcie. Co tydzień otrzymujesz informację o nowym wpisie na blogu, oczywiście z wybraną czcionką.

Font czcionka freetypography

 

4. Creative Blog 

Co prawda jest to strona dla projektantów i grafików komputerowych, pełna inspiracji i porad, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby śledzić jeden z ich cykli „Font of the day”. Tam też kilka razy w tygodniu, redaktorzy wybierają najciekawsze czcionki, które zostały w ostatnim czasie opublikowane. Czasem są darmowe, czasem płatne – dlatego też za każdym razem czytaj uważnie opis.

Warto również zajrzeć na zestawienie przygotowane przez portal, w którym umieszczono najlepsze darmowe fonty dla projektantów.

 

5. Behance.net 

Tę stronę kojarzy chyba każdy grafik, projektant czy każda inna osoba działająca w branży kreatywnej. I tu można znaleźć kolekcję darmowych fontów, co jakiś czas aktualizowaną. Możecie ją śledzić za pomocą przycisku „Follow Collection”.

Font czcionka behance

 

6. MyFonts

Jeśli nie zależy Ci na darmowych fontach, a bardziej na profesjonalnych zestawach znaków, możesz skorzystać z jednego z wielu sklepów. Jednym z nich jest MyFont. Nie do końca podoba mi się sam sposób nawigacji, ale po znalezieniu odpowiedniej kategorii, strona oferuje przyjazną wyszukiwarkę.

Font czcionka myfonts

 

Jak sprawdzić, czy dany font ma polskie znaki?

W stronach wyszukiwarkach takich jak dafont.com czy myfonts.com, najszybszym sposobem na sprawdzenie jest wpisanie tekstu, jaki ma się wyświetlić. Ja sprawdzam najczęściej za pomocą słowa „mąć”. Jeśli nie zostaną wyświetlone znaki, tylko „krzaczki”, musisz znaleźć inny font. Podgląd pozwala również zorientować się, jak prezentuje się dany napis, co jest niezbędne przy projektach bazujących na typografii (np. plakaty do powieszenia w mieszkaniu) Font czcionka dafont-polskie-znaki

 

Druga możliwość to spojrzenie w podglądowy zestaw znaków przygotowany przez projektanta. Najczęściej jednak polskie znaki nie są uwzględnione. W takim przypadku nie pozostaje ci nic innego, jak po prostu ściągnięcie fontu, zainstalowanie go w systemie i sprawdzenie w dokumencie tekstowym lub programie graficznym czy bez problemu możesz pisać polskie słowa.

 

 


Dołącz do naszej społeczności


Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  1. >AnnaB

    gzie dodać zdjecia z papierowej wikliny na konkurs?